Zdjęcia
16286
page-template-default,page,page-id-16286,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17452

Zdjęcia

Obora 450 szt. województwo opolskie.

Odpowiednie pH gleby

 

Na zdjęciach poniżej widzimy jak duże znaczenie ma odpowiednie pH gleby. Od uregulowania odczynu powinniśmy rozpocząć. Odczyn gleby pH decyduje o jej życiu biologicznym gleby i o przyswajalności składników pokarmowych. Na glebach bardzo silnie zakwaszonych o pH 4 – azot, fosfor, potas, wapń, magnez są bardzo słabo dostępne dla roślin. Przyswajalność ich zwiększa  w miarę wzrostu pH.  Stosując nawozy azotowe wzmaga intensywność zakwaszania gleb – 1 kg N z nawozu mineralnego wywołuje zakwaszenie równoważne 2 kg CaO. Innym źródłem zakwaszania gleb są jony H+ uwalniane w trakcie wietrzenia w glebach związków żelaza, manganu i siarki.
Warto podkreślić, że w warunkach niskiego pH najmniej z pośród makroelementów dostępny dla roślin jest – magnez.  Dlatego bezwzględną konieczność nawożenia wapnem i magnezem gleb zakwaszonych i jednocześnie ubogich w magnez. Dlatego jeśli nie udało się zastosować wapnowania jesienią Magnesiumkalk warto sięgnąć po wapno interwencyjne w formir granulowanej – Dolokorn.

Kawęcin